Бас бет Жаңалықтар Basın Davetiyesi

Basın Davetiyesi

118 қаралды
0

Sadece Türk Dünyası’nın değil, tüm dünyanın tanıdığı Hoca Ahmet Yesevi, yetiştirdiği alperenlerini Asya’nın bir ucundan Avrupa, Anadolu ve Afrika’nın iç kısımlarına kadar gönderip, insanları adalet, sadelik, birlik ve sabır gibi düşünceleri öğretmiştir.
Yesevi’nin yolunu dünyaya ve özellikle genç nesile yeniden anlatmanın ve aynı zamanda Türk kültür ve mirasımızı koruma ve geliştirmenin sorumluluğumuz olduğu düşüncesinden hareketle UNESCO’nun Yesevi yılı olarak ilân ettiği bu yılda Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Al-Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi TÜRKSOY Bölümü ile birlikte 18 Şubat 2016 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi’nin Ölümünün 850. Yıldönümü Anısına Uluslararası Yesevi Çalıştayı düzenlemektedir.
Uluslararası çalıştayа Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Mehmet Kutalmış, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek, Al- Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi, ayrıca Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye bilim akademilerinden ve üniversitelerinden gelen akademisyenler de katılacaktır.Yesevi.edu.kz@mail.ruBu bağlamda, düzenleyeceğimiz çalıştayın amacı Türk Kültür tarihimizin önemli şahsiyetlerinden biri olan ve ana dili Türkçeyi kullanarak geniş kitleleri etkileyen ilk Türk mutasavvıfı Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını, eserlerini, düşüncelerini anlatmak ve bu alanlarda yapılan araştırmalara katkıda bulunmaktır. Çalıştayımızın Türk dili konuşan ülkelerden gelecek akademisyenlere, Hoca Ahmet Yesevî’nin yetiştiği ortam, şahsiyeti, fikirleri, kısaca din, insan, toplum ve dünya görüşü, bu görüşlerin etki alanlarına yönelik tartışma fırsatı sunacağına inanmaktayız.
Mekân: Kazakistan’ın eski başkenti Almatı şehri, sk. Mametova 48, Avrasya Araştırma Enstitüsü, ERI Konferans Salonu
Çalıştay dili: Türkçe ve Kazakça

Пікір қосу

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.